Málenkij Robotra mentek a múzeumbarátok

A helyszín is hátborzongató. A Magyar Államvasutak „atombiztos” légoltalmi óvóhelyén járunk, ahol a Magyar Nemzeti Múzeum új kiállítóhelyét, a Malenkij Robot Emlékhelyet (Budapest IX. kerület Fék utca 6.) berendezték. Az 1944-es német megszállást és a nyilas uralmat követően, a milliókat érintő világháborús pusztítás után a Vörös Hadsereg újabb megpróbáltatás elé állította a magyar lakosságot. A folytatásért kattintson a "tovább"-ra.Hadifogolygyűjtő-táborokat hoztak létre, ahonnan folyamatosan bevagonírozták, majd a Szovjetunió különböző területeire, „malenkij robotra” (helyesen: malenkaja rabota) szállították az embereket, hogy felgyorsítsák a háború nyomán romokban heverő Szovjetunió újjáépítését. A nők és a férfiak mind kemény fizikai munkát végeztek. A borzasztó higiéniás viszonyok, az embertelen körülmények következtében megközelítőleg 300 ezer magyar veszíthette életét a Szovjetunióban. Tablókon, tárlókban, a pokol bugyrait megjárt, de a kínszenvedést túlélt férfiakkal és nőkkel felvett filmek, különböző hanghatások, fények, illetve homályok és installációk segítségével szemlélteti a kiállítás az ottani megpróbáltatásokat. Az értő tárlatvezetés pedig az ahhoz hasonló kérdésekre is választ adott, hogy vajon miért mosolyognak a fennmaradt fotókon a Gulágon raboskodók.