Szürreális múzeumi élmény a Várban

A tudattalan felszabadítása volt a szürrealisták elsődleges célja. Erre a képzőművészetben az automatikus rajz módszerét találták ki, amely önkéntelenné teszi a gesztust. Ezt követően a képzeletet is meg akarták fosztani a béklyóktól, az álomvilágot igyekeztek megjeleníteni.
A Magyar Nemzeti Galéria a párizsi Pompidou Központtal közösen szervezett vándorkiállítása egyenesen Pisából érkezett Budapestre. A folytatásért kattintson fent, a "tovább"-ra. Mire a könyvtár csoportja odaérkezett, már több mint százezren látták a szürrealista mozgalom legismertebb alkotóinak munkáiból válogatott 120 festményt, grafikát, szobrot, fotót és dokumentumot, például Dali-műveket és Magritte kiemelkedő alkotásai közül A vörös modellt.
A tárlat az 1929. évre fókuszált. Ekkor mutatták be például Dalí és Bunuel ikonikus filmjét, az Andalúziai kutyát, amelyet szintén megjelenített a mozgófilmeket is közzé tevő bemutató. Sokan zárásig bóklásztak a termek információözönében, nem hagyta őket szabadulni a szürreális élmény.